تلگرام فارسی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: تلگرامی

جایزه معماری آسیا، روندی در توسعه فرهنگی و معماری کشورهای قاره آسیا است که معماران با تأکید ریشه و اصالت کشورهای این قاره، تصویر و جهت مسیر معماری امروز را رقم می‌زنند.

سومین جایزه معماری آسیا و دغدغه فرهنگ، اجتماع، اقتصاد و مردم

سرویس معماری هنرآنلاین: در راستای نیل به اهداف تعریف شده مجله تخصصی۲A  با افتخار جایزه معماری آسیا در سال ۲۰۱۷ در کشور آلمان، شهر برلین برگزار گردید و در سومین سال به لحاظ علمی و حرفه‌ای دارای سطحی بسیار بالا و با حضور پُرشور معماران از گوشه و کنار جهان و بازتاب‌های داخلی و بین‌المللی ارزنده بود.

یکی از مهم‌ترین اهداف بلند مدت این جایزه، ایجاد مرجع علمی تخصصی برای معماری و دست اندرکاران آن در حوزه داخلی و بین‌المللی است، که حاصل آن پیشبرد نقش ارزنده این شاخه تخصصی در تعیین چارچوب‌های فرهنگی، اجتماعی و مردمی خواهد بود.

جایزه معماری آسیا، روندی در توسعه فرهنگی و معماری کشورهای قاره آسیا است که معماران با تأکید ریشه و اصالت کشورهای این قاره، تصویر و جهت مسیر معماری امروز را رقم می‌زنند.

سومین دوره جایزه معماری آسیایی ۲A در تاریخ هفدهم اکتبر ۲۰۱۷ / مهرماه ۱۳۹۵ با برگزاری مراسم اعلام برندگان جایزه در در محل سالن همایش  Estrel Berlin به کار خود پایان داد.

این دوره با موضوع ” معماری نو در آسیا” و با دغدغه‌های معماری، فرهنگ، اجتماع، اقتصاد و مردم ـ  تمرکز داشته و با خط مشی اصلی زیر تعریف گردید:

“شناخت و بازنمایی ماهوی معماری در آسیا و گرامی‌داشت ارزش و اهمیت هویت اجتماعی و فرهنگی و معنویت در معماری در کنار جنبه‌های ملموس و کالبدی آن.

جایزه معماری آسیای ۲A در سومین سال برگزاری خود با استقبال قابل توجهی رو به رو شد. در این رقابت دو مرحله‌ای، در مرحله نخست و در طول یک ماه و نیم مهلت ارسال پروژه، ۴۵۷ پروژه از بیست و چهار کشور آسیایی در هفت شاخه‌ی )مسکونی( شامل ویلا و آپارتمان )اداری  تجاری (شامل مجتمع‌های اداری، تجاری، فروشگاه‌ها، کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید )عمومی( شامل: ورزشی ـ تفریحی، آموزشی، گردشگری، فرهنگی، مذهبی، حمل و نقل، مدنی، )پروژه‌های شهرسازی ـ  روستایی ـ مشارکت مردمی ـ  منظر و فضاهای عمومی شهری، پروژه‌های مرمت ـ احیا ـ نوسازی ـ بازسازی(  تاریخی و جدید، )معماری داخلی و طرح‌های ساخته نشده پروژه‌های آینده(  شرکت کردند.

از این تعداد، نزدیک به چهارصد پروژه با مقررات و شرایط تعریف شده برای جایزه همخوانی داشته و برای رقابت دور نخست پذیرفته شدند.

در مهر ماه ۱۳۹۶ ، پروژه‌های شرکت داده شده در هفت شاخه‌ی تعریف شده برای جایزه، توسط هیات داوری بررسی و بر اساس خطی مشی اصلی و نیز معیارهای تعریف شده برای جایزه، ارزیابی شدند.

هیات داوری:

نادر اردلان  Nader Ardalan معمار ایرانی

Waro Kishi معمار ژاپنی

Shirish Beri  معمار هندی

برگزارکننده: فصلنامه بین‌المللی ۲A

معیارهای ارزیابی پروژه‌ها عبارت بودند از:

دستاوردهای طراحی

مطالعات و تحلیل برخاسته از بستر و محیط

دستاوردهای فنی

کاربرد خلاقانه مواد و مصالح

پایداری محیطی / بازنمایی حس مکان و بوم

بازنمایی هویت فرهنگی ـ اجتماعی

مسئولیت اجتماعی / مشارکت و ارتباط مردمی ـ اجتماعی ـ شهری

اثرگذاری و بازنمایی شرایط و مشخصات اقتصادی

در دور نخست، ۱۶۲ پروژه درهفت شاخه‌ی جایزه، موفق به کسب حد نصاب امتیاز تعریف شده گردیده و جهت شرکت در مرحله دوم مسابقه و نیز شرکت در نمایشگاه پروژه‌های برگزیده، دعوت شدند.

داوری مرحله‌ی دوم مسابقه در تاریخ هجدهم اکتبر ۲۰۱۷ مهرماه ۱۳۹۶ در دانشکده معماری  Beuth صورت گرفت و بر اساس رأی و دفاع داوران، مراتب اول تا سوم هر یک از شاخه‌های هفت‌گانه تعیین گردیدند. بدین ترتیب در مراسم اعلام برندگان جایزه معماری آسیا، مجموع بیست و سه مدال به برندگان جایزه تقدیم شد.

همکار علمی دانشگاهی جایزه : BEUTH HOCHSCHULE FUR TECHNIK BERLIN

همکار فرهنگی جایزه: NAX (Network for Architecture Exchange)

حامیان جایزه: شرکت Psco ، Mika، Kavir و Reynaers

جایزه معماری آسیا بصورت سالیانه توسط مجله بین‌المللی ۲A برگزار می‌شود و شماره اختصاصی این مجله با موضوع جایزه معماری قاره‌ای (آسیا و اروپا) در زمستان هر سال منتشر می‌گردد.

امسال برندگان پروژه‌های با ارزش ایرانی در جایزه معماری آسیا در هفت گروه ساختمانی به شرح زیر است.

قابل ذکر است، برندگان از بین ۲۴ کشور آسیایی و ۴۵۷ شرکت کننده صاحب رتبه و افتخار هستند.

بخش ساختمان‌های عمومی:

گروه معماری پایا پیرنگ ، رتبه دوم برای پروژه‌ی «مسجد محمد رسول اله»

سام تهرانچی ، رتبه دوم برای پروژه‌ی «باغ کتاب تهران»

بخش ساختمان‌های تاریخی و جدید

امیرحسین اشعری، رتبه دوم برای پروژه «کافه مثلث»

بخش ساختمان‌های مسکونی

شروین حسینی، رتبه سوم برای پروژه « ویلا ۱۳۱»

بخش پروژه‌های شهرسازی ـ روستایی ـ مشارکت مردمی ـ منظر

 فرامرز پارسی، رتبه سوم برای پروژه‌ی « مرمت و احیای روستای تاریخی اصفهک »

امیرحسین اشعری، رتبه دوم برای پروژه «پاویون درنگ»

 محمد محمدزاده، رتبه اول برای پروژه‌ی « پیاده‌راه خیابان ولیعصر »

بخش معماری داخلی

رضا نجفیان، رتبه دوم برای پروژه (دفتر ونوس شیشه)

حامد بدری احمدی و مرتضی شعبانی‌فر، رتبه دوم برای پروژه‌ی «بازسازی کلینیک خصوصی»

گروه معماری دو نقطه، رتبه اول برای پروژه‌ی «گالری طلا ۲۸»

بخش پروژه‌های آینده

فرشاد کازرونی، فرناز بخشی و آذین سلطانی ، رتبه دوم برای پروژه‌ی «رستوران دریایی کرال»

محمد عرب، مینا معین‌الدینی و الهه حاج دایی، رتبه دوم برای پروژه‌ی « مدرسه راهنمایی جیرفت »

گزارش کامل در وب سایت جایزه به نشانی www.award2a.com منتشر شده است.

ضمناً جایزه معماری اروپا نیز همزمان توسط مجله بین‌المللی ۲A برگزار گردید که در این رقابت هم از بین ۱۷ کشور اروپایی شرکت نمودند و برندگان آن در روز مراسم معرفی و اطلاعات کامل در وب سایت جایزه به نشانی www.award2a.com منتشر گردیده است.